![]() |
Umiranje od dosade nad trivijalnim romanom |
Svako ko se bavi čitanjem knjiga, prije ili poslije mora doživjeti tu nezgodu da se suoči sa dosadnom knjigom.
Posljednja takva za mene, s kojom se borim već par mjeseci, jeste knjiga "Čarobnjak", irskog pisca čije ime nikako da ispravno zapamtim (Colb Tomin ili Tolb Coimin, ili nešto treće), a koja za temu ima život velikog pisca Tomasa Mana i njegove porodice.
Pošto sam nekada puno volio Manove knjige, ovaj roman kupio sam sa velikom nasladom, i sa velikom nasladom krenuo da ga čitam, ali onda, malo po malo, ta je naslada bivala sve manja, a sada je već gotovo sasvim iščezla; sada dok čitam tu knjigu u sebi se pitam - zašto čitam ovo trivijalno sranje?
Biografije znaju biti veoma zanimljive, one što ih je napisao Stefan Zweig spadaju među najzanimljivije knjige ikad što sam čitao, ali "Čarobnjak" to nije.
U njemu nema, kao kod Zweiga, puno detalja koji bacaju svjetlost na umjetnički genij Tomasa Mana, nema ih nikako, ono što se u vezi s tim i spomene više ostavlja dojam podsjetnika da je ta dosadna knjiga zapravo o nekom piscu, ali zato ima jako puno o trivijalnim stvarima, recimo, o skrivenoj homoseksualnosti piščevoj ili njegovoj velikoj imovini, što na mene ostavlja utisak da se ova knjiga prije svega obraća onome dijelu književnog svijeta koji možda jeste najširi, ali i najviše lišen duha, što se vidi i po tome da ih od vrhunskih pisaca ne zanimaju knjige, nego prljavi veš i druge trivijalnosti, pokraj kojih je književnost i nastala, kao spas.
Sad sam na dijelu u kom se opisuje smrt Klausa Mana, sina Tomasa i žene mu Katje, pa se sjećam kako je o umiranju pisao Tomas Man, recimo u Budenbrokovim, kad umire baba ili mali Hano: eh, kakve su to bile stranice, i kako čovjek poslije njih bude sretan što je samo živ. Ovdje ništa od toga nema, ima samo prije toga priča o tome da je i Klaus homoseksualac, uz to još i narkoman, pa ovo kad umre nekako… Kao da se nije bog zna šta dogodilo.
Sjetio sam se jedne ženske koja mi je nekada govorila da je Tomas Man sranje, a njegov sin Klaus piščina. I ta ženska je na prvom mjestu istakla Klausove homoseksualnost i narkomaniju, rekavši te stvari baš kao da je to nešto čemu se ljudi inače dive. Jeste da ja Klausa Mana nisam nikad čitao, ali posvađao sam se s tom ženskom tada, a i sada se mogu posvađati sa svakim ko tvrdi da su pretjerani i nezdravi tjelesni užici ono što je potrebno za vrhunsko umjetničko stvaralaštvo, jer tako nešto mogu tvrditi samo duhovni robovi, koji bi svagda da ih se posebno cijeni i poštuje baš zbog tog slabićkog robovanja najnižim strastima.
Do kraja mi je ostalo još četrdesetak strana, za koje proričem da će mi trebati oko osam dana, jer i kad krenem ne mogu toga puno, niti te rečenice imaju snagu da me odvoje od mog života na trenutak i pruže mi duhovno putovanje u pravom smislu riječi.
Na koricama "Čarobnjaka", kao The Guardianova navlakuša za kupnju, stoji ova rečenica: "Toibin je stvorio epsko djelo.” Meni to zvuči kao neka zajebancija na piščev račun.
Nema komentara:
Objavi komentar