Stava sam da je čovjek biće koje treba prvo da misli, pa tek poslije da radi. Rad bez razmišljanja, postoji i to, ali nije to ono najljudskije u čovjeku, za to ipak treba najprije ideja, nešto iz mašte da postane stvarnost.
Moje ideje, mislim na književne, često možda nisu od najfinije kvalitete, ali jesu, usudiću se reći, potpuno autentične. U ovom trenutku u meni prednjači misao da književnost treba biti lijepa, ali joj to ne smije otupiti žaoku društvene kritike, iz čega proizilazi da je moj zadatak biti zabavan i ozbiljan u isto vrijeme.
Jedan način što sam ga iznašao kao moguće rješenje svog zadatka jeste pseudohistorija Bosne - u njoj pronalazim dovoljno širok teren za igru, čija je najveća prednost ta što ljudi u tome uživaju kao u pravoj historiji, ništa ne mareći za ono “pseudo”.
Možda to baš i nije pohvalno za mene kao pisca, ali hej, vrijeme prolazi, a ja sam sit književnog podzemlja, ili možda bolje reći književne pustinje, u kojoj ti se na rad ne osvrće niko nikad, samo na osobu, što se ni u najboljoj volji ne može smatrati nekim vidom književne slave.
Ovako, kao pseudohistorik, uvažen sam od šire čitalačke publike, a posebno od starijih ljudi, koji su inače poznati kao najteža publika za pisca.
Zapravo moji najpopularniji radovi iz proteklih nekoliko godina bili su oni u kojima svoje književne junake predstavljam glumeći da sam Hamdija, Vladislav, Alojz ili Nada, a što je meni veoma prijatno i veselo za raditi, jer kao istinoljubiv čovjek volim glumu, osjećaj napete skrivenosti što ga daje maska.
Juče sam objavio početak nove pripovijesti, što je obično znak da sam počeo sumnjati u to što radim jako i da osjećam potrebu za podrškom.
Nisam mislio da ću je dobiti, uvijek mislim da ću dobiti prijekore, ali za divno čudo dobio sam je puno, toliko da sada znam - kada bih uložio malo novca u vidljivost, hiljade čitalaca bi se našle, a možda i desetine hiljada, pa je to već š punoozbiljna stvar - osnov je to za sumnju da bi se sutra mogla obistiniti moja žarka želja o knjževnosti kao poslu, jer kada bih imao deset hiljada fanova, koji bi bili spremni godišnje potrošiti 15-20 KM na moju knjigu, tada bih mogao od toga živjeti sasvim lijepo, finansirati istraživanja i sve što treba da bi unosna riječ potekla lakše.
Sada sam u svom uobičajenom strahu, da je nastavak puno slabiji od početka, ali borim se protiv njega radom, ne dopuštam strahu da me zaustavi u progonu prvobitne ideje, a baš to je ono što me plaši, da ta prvobitna ideja sada nije više dobra - povukao me uvod, želja da se iskažem kao upućeni historik učinila me maštovitim i rječitim, pa ispao uvod kao priča za sebe.
Volio bih biti tako velik umom da uvijek mogu sagledati sebe sama iz više perspektive, jer to bi mi pomoglo u situacijama kao što je ova, da me nije strah ili da makar znam čega me je strah, ali kako od toga nema ništa, bar za sad, moram tražiti drugi način da se uzvisim iznad svojih problema.
Taj drugi način mi je da ostanem vjeran svojoj ideji, jer tako osjećam da igram na sigurnu kartu vlastite autentičnosti, koja se istina ne može pohvaliti visokim intelektualnim dometom, ali možda to uopšte nije mana, nego vrlina.
Prostim razborom kad posmatram pučanstvo, bilo na ulici, bilo preko0interneta, bez razlike jesu li posmatrani subjekti B, H ili S, nikako se ne mogu oteti odutisku da gledam u one za koje je već i kao dan jasni, samo iskićeni Don Kihote nerješiva enigma.
Moderni čovjek, dobivši u ruke pametni telefon, počeo je rapidno gubiti vokabular, a uz to i sposobnost duže pažnje za različite predmete. Ko želi biti popularan pisac u Bosni danas, onda on ili ona mora računati s tim karakteristikama onih koje valja načiniti poštovanom publikom.
Zato moje priče baš i nisu po volji onih koji se sada kod nas, u kontekstu književnosti, nazivaju strukom, što meni kao školovanom piscu ipak negdje smeta. Volio bih da neko od školovanih primijeti da manje od mene nije pretjerivao ni veliki Rable, a neko ko u sebi sem mrtve teorije ima i dašak žive poezije, on ili ona bi mogli za moje radove, ako im se već ne sviđa moj teorijski naziv glavićarstvo, mogli reći figurativno za neku moju knjigu da je to jedna kita cvijeća, pa i vuk sit, i ovce na broju.
No, raja je na mojoj strani i to je glavni razlog zbog kog moram istrajati na svom putu glavić-proze, koja u konačnici treba da donese bolju budućnost bukvalno svima koji žive u BiH, a putem promjene paradigme: ako je cilj života biti jeban na svakom koraku - naglavićan, rekli bi neki - onda mi koji smo tu preko noći doživljavamo metamorfozu u izuzetno uspješne ljude.
Kada bih u tome uspio, onda bih ovakve postove pisao u nekom udobnom dnevnom boravku, sa kragnom što viri iz zelenog džempera, a ne u duksu u busu Centrotrans, koji me s jednog posla vozi na drugi.
Pišem ovaj post na preskaku, pa više ne znam ni šta pišem. Evo me sada za večerom u Crvenoj jabuci. Na sećiji pored mene neki Azijat se topi, klizi pod sto niz sećiju. Djeluje kao sa se smorio namrtvo, onako kako bih se možda i ja smarao, kad samo ne bih imao ovaj status neriješenog pisca da mi visi iznad glave i ne da mi evo ni da jedem s mirom.
Jutros kada sam tek započeo ovaj post, imao sam jasnu ideju, to jeste sve ovo je trebalo biti, valjda, u nekom sasvim drugom, puno pouzdanijem i sigurnijem obliku, ali eto ispalo je takvo kakvo je, a to je, čini mi se, potpuno nepouzdano.
Mene čeka još da napišem priči završetak, a ono što se premišljam jeste da je ni ne objavim ovako, već sačuvam za novu knjigu, koja može biti svježa po tome što će na svijet donijeti ono čega na internetu nema.
Imam već najmanje jednu takvu pripovijest, za koju mi se čini da nije loša, to jest mahnita je jako i nadam se smiješna, a ona je trebala zapečatiti knjigu što sam najavljivao, ujedno i jedno poglavlje moje spisateljske karijere, kog sam odlučio nazvati “Uvod u glavićarstvo”.
Puno, da kažem zrelo glavićarstvo u književnosti, to je staza na koju sam kao pisac tek stupio, a nadam se da ću tim putem ispisati neku bolju povijest književnosti, jer sada sam i ja dosta iskusniji, pa ne moram gubiti vrijeme kao nekad, na nepismenkoviće željne lake zarade i zanesenjake koji nemaju ništa što treba, osim volje da maštaju kako imaju sve.
Koliko god strahovao, opet se nešto u meni i nada u pozitivan ishod.
Nema komentara:
Objavi komentar